پنجشنبه 20 مرداد 1401  /  2022 11 Aug   
ساعت :  19:39 GMT  /  تهران -  0:09
سالن ورزشی زورخانه دانش آموزی سما همدان افتتاح شد / سیدمحمدبطحائی: یکی از راهکارهای حل مشکلات اخلاقی امروز جامعه، حضور در میادین ورزش های باستانی است
آئین افتتاحیه زورخانه دانش آموزی مدارس سما در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با حضور مسئولان ورزش و دانشگاه آزاد و همچنین بازیکنان و مربیان این رشته باستانی برگزار شد.

 


به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی، امروز ظهر مراسم افتتاح زورخانه دانش آموزی مدارس در زورخانه دانشگاه آزاد همدان با حضور سید محمد بطحائی معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و رییس سازمان سما و حجت الاسلام والمسلمین سید وحید معتمدی معاون فرعهنگی، هنری و تربیت بدنی برگزار شد.

 


غلام‌رضا خاکساری، رئیس هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان همدان که در هیئت رئیسه فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشور نیز حضور دارد در کنار مرتضی قائمی رئیس دانشگاه آزاد همدان، حسین ترابی رئیس دفتر تربیت بدنی دانشگاه آزاد همدان، محمد قیاسوند و سید سجاد موسوی (از ملی پوشان مطرح ورزش باستانی و زورخانه ای استان همدان) و همچنین پیشکسوتان و بازیکنان و مربیان و دانش آموزان استان از دیگر حضار این مراسم به شمار می‌رفتند.
سید محمد بطحائی، معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی در آغاز صحبت های خود ضمن اشاره به اهمیت و تاثیر ورزش باستانی در خلق و خوی جوانان امروز، اظهار کرد: ما ملزم به ترویج ورزش زورخانه و باستانی در میان نسل جوان هستیم و می‌بایست آن ها را به حضور در این میادین تشویق کنیم. شرایط ایجاد انگیزه، شور و نشاط جهت حضور نوجوانان در این رشته فراهم شود.وی در ادامه اشاره کرد: ورزش زورخانه ای استان همدان سرآمد کشور است و دارای پیشینه ای تاریخی و بی نظیر است.


 


بطحائی یکی از راهکارهای حل مشکلات اخلاقی امروز جامعه را حضور در میادین ورزش های باستانی می‌داند و تاکید می‌کند: این ورزش تنها به ترویج اخلاق و فرهنگ و احترام به بزرگ‌تر می‌پردازد و در دیگر رشته های ورزشی کم‌تر شاهد این موضوع هستیم که تا این حد به اخلاقیات و فرهنگ ایرانی اسلامی اشاره شود و رقابت ها در سایه حفظ روحیات و خلق و خوی شرعی باشد.
در ادامه باستانی کاران ملی پوش و همچنین بازیکنان جوان که برخی از آنها از دانش آموزان استان به شمار می‌رفتند با نواختن آوای مرشد حاضر در مراسم وارد گود شدند و حضار از عملکرد چشم‌نواز بازیکنان ورزش زورخانه ای در رده سنین پائین به وجد آمدند و در نهایت در پایان این مراسم از قهرمانان و افتخار آفرینان این رشته در استان همدان در حضور مسئولان، پیشکسوتان و خانواده های ایشان تجلیل به عمل آمد.

شایان ذکر است ورزش باستانی در استان همدان بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد. قدیمی ترین زورخانه همدان هم زورخانه سعادت است که در محله پل یخچال همدان بنا شده است. به غیر از این زورخانه بیش از ۲۰ زورخانه دیگر در سطح استان همدان فعالیت می‌کنند که به محل تجمع علاقمندان به ورزش باستانی و رسم و رسوم پهلوانی تبدیل شده‌اند.
   1400/9/21 08:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )