پنجشنبه 20 مرداد 1401  /  2022 11 Aug   
ساعت :  19:42 GMT  /  تهران -  0:12
ویژه برنامه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی برگزار شد
ویژه برنامه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در حوزه ی ستادی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی با حضور سردار سرتیپ پاسدار علیرضا افشار رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی و سیدمحمد بطحائی معاون آموزش های عمومی و مهارتی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی، سردار افشار با گرامیداشت ایام فاطمیه و یاد و خاطره ی همه ی شهدای گرانقدر اسلام و ایران، به خلا موجود در جامعه امروز اشاره کرد و آن را خلاهای مدیریتی دانست و گفت: همه ی صاحب نظران و اندیشمندانی که ناظر بر مسائل کشور هستند معتقدند که امروزه به مدیریت متناسب با شرایط کشور نیاز است چرا که ما با دشواری های زیادی روبرو هستیم.


وی با اشاره به خصائص ویژه و برتر سردار سلیمانی، مدیریت ایشان را بسیار برجسته دانست و گفت: نقش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در هدایت حاج قاسم بسیار کلیدی بوده، سردار سلیمانی نیز خودشان به کرات به آن اشاره کرده است و بارها در عملیات مختلف از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مشورت خواهی می کردند و از ایشان رهنمود می گرفتند. در واقع ایشان ولایت پذیری خوبی داشتند و این یکی از ویژگی های مهم و بارز  این سردار بزرگ بود.
رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی در ادامه، یکی از ویژگی های مهم مدیریت میدانی که در واقع مدیریت در صحنه است را، شناخت مسئله و موضوع دانست و افزود: سردار سلیمانی در برخی از ماموریت ها برای شناسایی دقیق موقعیت ها در لباس مشاغل مختلف فعالیت می کرد تا ارزیابی خوبی از فرهنگ حاکم بر آن منطقه و مردم پیدا کند. هرچه ما حوزه ی فعالیت مان را دقیق تر بشناسیم موفق تر خواهیم بود. یکی از دلائل عمده آسیب ها در تمامی بخش ها، کم آگاهی و ضعف دانش و بینش است.
سردار سرتیپ افشار توجه و توکل سردار سلیمانی به معبود را خصیصه ی دیگر ایشان نام برد و گفت: توکل ایشان به امدادهای الهی بسیار بالا بود و خداوند نیز ایشان را یاری می کرد. در جنگ ها و نبردهای زیادی ابرقدرت ها در یک سوی میدان نبرد با پیشرفته ترین سلاح ها بودند و سردار سلیمانی با تعداد کمی نیرو در یک سو، اما پیروزی از آن سپاه سردار سلیمانی بود. خون شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت پشتوانه ی سپاه سردار سلیمانی بود.

 


سردار سرتیپ افشار در ادامه مباحث خود جنگ امروز دشمن را جنگ نرم عنوان کرد و گفت: باید شناخت درست از تهدیدات داشته باشیم. دشمن هم اکنون جنگ نرم را راه انداخته است، جنگ نرم حس نمی‌شود، ما باید اقتضائات این جنگ را به خوبی بشناسیم و مقابله کنیم. مثل جنگ سخت نیست که توپ، تانک، تشییع شهدا و ... باشد و فضای کشور جنگی باشد. در جنگ نرم این مسائل وجود ندارد. دشمن کاملاً زیرپوستی برای تغییر باورها، تغییر سبک زندگی عمل می‌کند. ۷ تریلیون دلاری که ترامپ می‌گفت در منطقه هزینه کردیم بخش عمده‌ای در عرصه‌های تاثیرگذاری بر افکار عمومی بود که هدف اصلی جنگ نرم هم تغییر باور‌ها و تاثیرگذاری روی ذهن جامعه هدف است.
وی در ادامه با اشاره به شرایط فعلی گفت: تنها تحلیل جنگ نرم دشمن کافی نیست، بلکه قدرت نرم خودی هم هست که جنبه بازدارندگی دارد. هر چقدر فرهنگ ما قوی باشد، در مقابل تهاجم نرم مقاوم‌تر می‌شویم و قدرت بازدارندگی دارد. پس قدرت نرم، تهدید نرم و دیگری تهاجم نرم است. طبق گفته مقام معظم رهبری باید به جنگ نرم توجه ویژه داشت. شبیخون و ناتوی فرهنگی وجود دارد.  مسئولان و مدیران  ما باید به عرصه تبلیغات در جنگ نرم نیز  توجه ویژه داشته باشند.  
حجت السلام و المسلمین معتمدی معاون فرهنگی، هنری و تربیت بدنی نیز در این مراسم با ذکر روایتی از حضرت صدیقه ی طاهره(س) که میفرمایند "بنده یک وظیفه دارد و خدا هم در خداییش وظیفه ای را برای خود تعیین کرده است، ما همه به دنبال مصلحت هستیم، تقدیر را باید به خدا بسپارید"، افزود: حضرت زهرا(س) برای بنده سه ویژگی برشمرده است: یک آن که  در برابر خدا صاحب چیزی نیست، دوم آنکه مدبر چیزی در دنیا نیست و سوم آنکه  شغل اش در این دنیا بندگی است و  این روایت مصداق سیره ی سردار سلیمانی است که در برابر معبود. سرسپرده ی کامل بود.

 


وی در ادامه با اشاره به تلاش های غربیان برای الگو سازی، خاطر نشان کرد: ما نیز باید از ظرفیت های بسیار بالای خودمان همچون سردار بزرگ اسلام برای الگو سازی بیش از این عمل نماییم.
گفتنی است در ابتدای این مراسم که با حضور همکاران حوزه ی ستادی برگزار شد،  مستند " قاسم" پخش شد و در خاتمه نیز یادبود سردار سلیمانی توسط سردار افشار، دکتر بطحائی و حجت السلام و المسلمین معتمدی توشیح و امضا شد.

محمد جواد ملکی
   1400/10/28 11:16


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )